WebSite X5Help Center

 
Václav V.
Václav V.
User

I stopped displaying preview page  en

Author: Václav V.
Visited 1309, Followers 1, Shared 0  

V prosinci  2018 jsem zakoupil program WebSite X5 Professional. Bohužel se mi přestal zobrazovat náhled stránek a program je tak nefunkční. Nepomohla ani nová instalace programu. Kde změním (vymažu) nastavení, které si program pamatuje i po nové instalaci. Možná by to pomohlo!? Předem děkuji za pomoc.

In December 2018 I purchased program WebSite X 5 Professional. Unfortunately, I stopped displaying preview pages and the program is so dysfunctional. Did not help or new installation program. Where do I change the (I will delete the settings), that the program remembers even after new installation. Maybe this would help? Thank you in advance for your help.

Posted on the
8 ANSWERS - 1 USEFUL
Jan Procházka
Jan Procházka
User

Vážený Václave,

Mám podobný problém, po posledním up-datu - dnes ráno přestaly jít editovat textové objekty a nelze zobrazit náhled projektu. Už jsem psal na podporu přes záložku My Post (dole v patě webu Help Centrum) viz. tzext níže. Odpovídají většinou během jednoho pracovního dne ... tak uvidíme. Vyrobil jsem s tímto HTML generátorem mnoho webů a cca 15 jich stále spravuji - takže to je poměrně velký problém. 

Používám tento HTML generátor od verze 8 a někdy se tvůrcům rozhraní něco úplně nepovede, ale vždy se to nějak vyřešilo. smile

Hallo,

Today morning was up-dated my Incomedia Website 17 for version 17.0.11. and after this up date I can't do edit any text block in all project. I preview I can see part of text ion the text object but after editor open there is not nothing diplayed and is not  possible to write any other text.

Do have any idea what is happen?

Read more
Posted on the from Jan Procházka
Esahc ..
Esahc ..
Moderator

Václav, could you check the url (website address) in settings? If there are any non alphanumeric characters (eg ?) the preview does not work.

You could also attempt export website to disk and see if (when you open the index.html) the site is up to date. This would isolate the preview as the cause.

Read more
Posted on the from Esahc ..
Esahc ..
Esahc ..
Moderator

Jan, if you are wanting an answer from Incomedia I recommend starting a new post, your problem is a little different. In the process you may like to check if this lack of function affects new projects, all projects or only one project.

Read more
Posted on the from Esahc ..
Václav V.
Václav V.
User
Author

Děkuji za odpovědi, adresu jsem zkontroloval, ale problém v tom není. Chyba se projevuje u všech projektů, i v případě, že zadám nový. Snaží se něco načítat, ale pak se objeví prázdná stránka a jen toto nahoře (obraz). Myslím, že by pomohla nová instalece, ale program si pamatuje nastevení (nevím kde ho smazat) a tak i po nové instalace se chyba opakuje...

Thank you for the response, I checked the address, but that's not the problem. This vulnerability is exposed on all projects, even in the case that I enter a new one. Trying something to load, but then pops up a blank page and only this top (image). I think it would help the new installation, but the program remembers the setting (I don't know where to delete it), and so even after the new installation error is repeated.

Read more
Posted on the from Václav V.
Esahc ..
Esahc ..
Moderator

Václav, you might wish to try temporarily disabling or uninstalling all anti-virus/malware/firewall protection. And can I assume you are working locally, not over a network, usb storage device or cloud?

Can I also ask, are you referring to the local preview or the preview via network (I see an IP address at the top rather than the expected project name).

If you export to disk and open the index.html is the site correct?

Read more
Posted on the from Esahc ..
Václav V.
Václav V.
User
Author

Děkuji za radu. Po vypnuti firewallu antivirového programu Avast Premier funguje program bez problémů. Mám dojem, že potíže nastaly ve chvíli, kde jsem kliknul na ikonu mobilní náhled. Export na disk fungoval dobře... Co s firewalem a jeho nastavením? 

Thank you for the advice. After you disable the firewall antivirus Avast Premier program works without any problems. I have the impression that the problem occurred in the moment where I clicked on the icon for the mobile preview. Export to disk worked well ... What to do with firewalls and its settings?

Read more
Posted on the from Václav V.
Esahc ..
Esahc ..
Moderator

  • You should be able to set exceptions in Avast to allow WX5 to work reliably.

Read more
Posted on the from Esahc ..
Václav V.
Václav V.
User
Author

Thank you for your reply and help.

Read more
Posted on the from Václav V.