Zła jakość grafik na smartfonie (nieostre)
Auteur : Jacek A.Dzień dobry,
Bliźniaczy temat założyłem jakiś czas temu, jednak nie znalazł on rozwiązania: https://helpcenter.websitex5.com/fr/post/198957
W kolejnej stworzonej przeze mnie stronie jest ten sam błąd.
Postaram się opisać dokłądnie co się dzieje i liczę, żę tym razem albo znajdziemy mój błąd, albo błąd w programie (do tej wersji się niestety skłaniam).
Problem dotyczy strony:
www.rrsozero.pl
W wersji desktopowej wygląda ona tak, jak sobie założyłem że wyglądać ma.
Na smartfonach (4 z androidem, w tym z najnowszym systemem, 2 iphone) pojawił się problem z wyświetlaniem grafik.
Loga i kafelki tracą w wersji mobilnej z jakiegoś powodu ostrość.
W podglądzie programu wszystko wygląda dobrze, dopiero na smartfonie wychodzą problemy.
W przywołanym powyżej wątku Promise suferowało zmianę grafik na jpg, jednak nic to nie daje (na nowej stronie loga są jpg i problem jest ten sam). Png i jpg zachowują się tak samo.
Prowizoryczne rozwiązanie:
Jedynym rozwiązaniem, jakie znalazłem jest stworzenie nieco większych grafik niż te, które zamieszczam w projekcie i po wyeksportowaniu strony na dysk ich podmiana.
Np. wymiar logo zdefiniowanego w programie to 284x100 pikseli, a podmieniony w folderze plik ma rozdzielczość 400x141 pikseli.
Przy zastosowaniu tej metody do wszystkich grafik, strona wyświetla się prawidłowo.
Takie rozwiązanie nie jest jednak satysfakcjonujące.
Program powinien sobie sam radzić z grafikami.
UWAGA!
Obecnie na stronie wszystkie grafiki są podmienione, więc wyświetlają się prawidłowo
Stworzyłem podstronę, na której zostawiłem oryginalne kafelki:
https://www.rrsozero.pl/test.html
Różnica nie jest ogromna, ale zauważalna.
W przypadku logo taka różnica to już tragedia (ale ze zrozumiałych powodów nie zostawiłem oryginalnego logo na stronie).
Poniżej zamieszczam porównanie wersji z oryginalnymi grafikami i podmienionymi.
W załączniku oryginalny plik w większej rozdzielczości.
Rozumiem, że dla niektórych różnica może być niewarta zachodu, jednak ze zbyt wielu stron otrzymuję komentarze, że np. logo na telefonie nie jest ostre.
Nie mogę sobie na to pozwolić.
Będę wdzięczny za pomoc.
(It > Pl)
obrazy, aby nie stracić jakości, muszą mieć odpowiednie środki do tego celu i nie wolno ich zmieniać.
... oryginalne logo 428x55:
...!... logo na stronie 317x41:
>> https://www.rrsozero.pl/images/logo_2.jpg
.
ciao
.
Auteur
KolAsim, dziękuje za odpowiedź.
Niestety Twoja wiadomość wynika zapewne z niezrozumienia automatycznego tłumaczenia wątku.
Zwiększenie rozdzielczości pliku nie jest źródłem problemu, a jego prowizorycznym rozwiązaniem :)
(It > Pl) ... przepraszam, może tłumaczenie nie pasuje ...
Miałem na myśli że obrazy powinny już mieć dokładne pomiary przy ich pochodzeniu, nie zmieniać rozmiaru, ponieważ jest teraz na Twojej stronie dla Twojego logo ...
... lub alternatywnie możesz użyć logo w formacie wektorowym SVG ...
... jeśli tłumaczenie nie jest zrozumiałe, przepraszam i nie zwracaj uwagi ...
ciao
.
Witaj Jacek,
W poprzednim wątku dotyczącym tego samego zagadnienia udzieliliśmy Ci już odpowiedzi (takiej samej jak nasz przedmówca), w tym poście: https://helpcenter.websitex5.com/fr/post/198957#comment_198957_5
Pozdrawiamy
... ...
Auteur
Promise, czy Wy w ogóle czytacie w całości przedstawione problemy?
Przecież napisałem (tak samo, jak w wątku, na który się powołujecie), że Wasza propozycja jest ŹRÓDŁEM PROBLEMU, a ROZWIĄZANIEM jest podmiana grafiki na wyższą rozdzielczość.
Na stronie https://www.rrsozero.pl/test.html macie przykład niepodmienionych kafelek, które obrazują problem, zamieściłem też zrzuty ekranu.
Czy naprawdę będziecie dalej ignorować wszystkie informacje, upierając się, że powinienem zastosować grafiki o tym samym rozmiarze, co zdefiniowane w programie?
Auteur
Żeby nie było już żadnych wątpliwości dodałem na stronie https://www.rrsozero.pl/test.html grafiki oryginalne i podmienione. Różnicę widać na pierwszy rzut oka.
W załączniku oryginalny plik w większej rozdzielczości.
Promise, czas albo uderzyć się w pierś i przyznać, że potraktowaliście problem po macoszemu, albo konkretnie oświecić mnie, gdzie popełniam błąd. Krytykę przyjmę na klatę, jeśli tylko zostanie faktycznie wskazane, żę błąd leży po mojej stronie.
Witaj Jacek,
Część elementów na stronie ma wymiary ustalane procentowo, co może skutkować dodatkowym skalowaniem grafik (wymiar w pikselach może wychodzić niecałkowity, z częścią ułamkową - w takim wypadku przeglądarka musi skalować grafiki). Poza tym, program również stosuje dodatkową kompresję przy zapisie grafik, której nie można wyłączyć.
Pozdrawiamy
Auteur
Promise, czy dobrze rozumiem, że w takim razie w ramach działania programu nie ma rozwiązania powyższego problemu?
Witaj Jacek,
To nie jest "problem" tylko efekt i specyfika budowania stron internetowych. Gdyby rozmiary elementów nie zostały ustalone na wartość w procentach, to trzeba by było stosować dokładne wartości, w pikselach. A wtedy cała koncepcja dostosowania elementów strony do rozdzielczości i rozmiarów ekranów użytkowników nie miałaby sensu. Nawet na jednym z Twoich przykładów, na naszym ekranie element z grafiką ma ostateczną wysokość wyliczoną na 40,7333 piksela - co z oczywistych względów fizycznie nie jest możliwe, bo ekrany mają skończoną (całkowitą) liczbę pikesli :)
Pozdrawiamy
Auteur
Nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem.
Gdyby rzeczywiście była to "specyfika budowania stron internetowych", problem dotyczyłby wszystkich zamieszczonych na serwerach stron. Poza tym wskazane przeze mnie rozwiązanie nie miałoby logicznego uzasadnienia.
Tak jednak nie jest, co ewidentnie wskazuje na błąd programu.
Witaj Jacek,
Jest to efekt zastosowania takiej, a nie innej metody określania wymiarów obiektów na stronie. Jeżeli taka metoda według Ciebie jest niewłaściwa lub błędna i nie jesteś zadowolony z efektów pracy programu, zachęcamy do utowrzenia postu typu "sugestia" i przedstawienia w nim alternatywnego rozwiązania, najlepiej bardzo szczegółowo opisanego - producent programu na pewno weźmie taką sugestię pod uwagę podczas pracy nad aktualizacjami. Ewentualnie, zawsze pozostaje metoda nadpisywania grafik na serwerze już po eksporcie strony.
Pozdrawiamy